http://nowagazownia.com.pl/wp-content/uploads/2017/02/baner-www-960x600_c.jpg


BYŁY DLA NAS DROGOWSKAZEM

wystawa fotografii Szymona Mutwickiego

wernisaż 17.02.2017 godz.17.00

„Były dla nas drogowskazem” to cytat z jednego z wywiadów z sierż. rez. Szymonem Mutwickim.

Szymon Mutwicki brał udział w misjach w Iraku i Afganistanie, podczas których wykonał ponad 8 tysięcy fotografii. Wśród zdjęć krajobrazu, czy bezpośrednio związanych z działaniami wojska, jest grupa portretów dzieci afgańskich. Dzieci były drogowskazem bezpiecznych miejsc. Wioski afgańskie pełne bawiących się dzieci oznaczały mniejsze prawdopodobieństwo ostrzału czy wybuchu miny pułapki. Po powrocie do Polski fotografie stały się tematem wielu wystaw, podczas których autor może opowiedzieć o traumie jakiej doświadczył, to również forma terapii. Podczas patrolu na misji w Afganistanie przeżył najtrudniejsze chwile w swoim życiu, śmierć kolegi w zasadzce. O tamtej pory cierpi na zespół stresu pourazowego zwany też syndromem pola walki.

Małgorzata Schwarzgruber w swoim artykule z wywiadu z Szymonem Mutwickim napisała, że każde zdjęcie wiąże się z jakąś historią, wzbudza jego emocje. Weteran opowiadał m.in. o zdjęciu, które zrobił przypadkowo podczas patrolu w okolicach bazy Gardez. Fotografował dzieci bawiące się przy drodze, w tym stojącą na poboczu dziewczynkę. Jej portret uważa za najlepsze zdjęcie, jakie wykonał. Uwagę widzów przyciąga jej tajemnicze spojrzenie – trudno ocenić, czy oczy ma smutne, czy wesołe. Afgańskie dzieci przecież też mają przeżycia, które tkwią w nich mocno, też ukryte, zbyt ciężkie nawet jak na dorosły wiek.

Sierż. rez. Szymon Mutwicki w 2012 roku został członkiem Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju. Został też odznaczony Gwiazdą Iraku i Gwiazdą Afganistanu. Najważniejszym jego odznaczeniem jest przyznana przez prezydenta RP odznaka Za Rany i Kontuzje. Obecnie w rezerwie, ale nadal czuje się żołnierzem. Ma nadany przez MON status weterana poszkodowanego i działa w Stowarzyszeniu Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. Wstawia fotografie z Afganistanu w całej Polsce. Miał wystawę w Muzeum Wojska Polskiego, wystąpił w programie „Świat się kręci”,  jest jednym z bohaterów książki „Straty. Żołnierze z Afganistanu” Magdaleny i Maksymiliana Rigamonti.

dzieci afgańskie-plakat A1

Menu