http://nowagazownia.com.pl/wp-content/uploads/2017/04/baner_FB-02-02-960x600_c.jpg

SPOTKANIE DRUGIE


Pierwsze spotkanie za nami, zapraszamy na kolejne projekcje 19 kwietnia, a co tym razem?

SPOTKANIE DRUGIE
19 kwietnia w godzinach 19.00-20.00

Projekcje poprzedzi filmowy wstęp o utraconych dziełach z udziałem: Anny Orskiej i Ryszarda Grobelnego

Następnie zapraszamy na dwa filmy:

Barwny, finezyjnie animowany film przedstawiający cztery historie zaginionych kolekcji sztuki należących do rodziny Czartoryskich. Andrzej Chyra opowiada o zaskakujących podróżach obrazów Leonarda da Vinci, Rafaela Santi i Rembrandta van Rijn, które próbowano ukryć w trakcie Powstania Listopadowego oraz II Wojny Światowej – niestety, nieskutecznie. Wojciech Malajkat przybliża widzom dzieje 259 antycznych waz z Ordynacji Książąt Czartoryskich w Gołuchowie, „zbioru bodaj najcenniejszego obok tego w British Museum”. Odnalezione w 2010 roku płótno Dziewczyna z gołębiem Antoine’a Pesne’a jest bohaterem opowieści odczytanej przez Arkadiusza Jakubika, z kolei Mirosław Baka mówi o burzliwych losach Muzeum Narodowego w Gdańsku. Reżyseria: Agnieszka Mankiewicz, Marta Ignerska, scenariusz: Marta Ignerska (czas trwania: 31’59”)

Kolejny film zabierze widza na wycieczkę po wirtualnym muzeum, gdzie prezentowane są dzieła sztuki utracone na skutek wojny, okupacji czy grabieży. Tym razem mowa o najciekawszych przedwojennych, polskich kolekcjach. Wśród zaginionych dzieł z kolekcji Stanisława Augusta, Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, Edwarda Raczyńskiego, Tadeusza Boya i Zofii Żeleńskich czy Muzeum Książąt Czartoryskich znajdowały się prace cenionych mistrzów. Zaprezentowane zostają dzieła m.in. Petera Paula Rubensa, Rafaela Santi, Rembrandt van Rijn, Albrechta Dürera i Stanisława Wyspiańskiego (czas trwania: 32’42”)

net

UTRACONE?

To projekcje niezwykłych filmów animowanych powstałych w ramach projektu MUZEUM UTRACONE. W ten sposób dzieła utracone podczas II wojny światowej mogą chociaż mentalnie wrócić do naszej społecznej świadomości. Odnajdziemy je w zabawnych animacjach, do których swojego głosu użyczają aktorzy, znane i lubiane postaci świata kultury,

Wstępem do animacji, w każdym tygodniu, będzie krótkie filmowe wprowadzenie z cyklu „Utracone Odzyskane”, w którym cenione osoby opowiadają o utraconych obrazach.

„Rozpowszechnienie wizerunku utraconego dzieła sztuki jest pierwszym krokiem do jego odzyskania”

MUZEUM UTRACONE to projekt zorganizowany przez Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR i Ad Artis Fundację Sztuki SAR. Projekt wspiera działania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, polegające na odnajdywania i odzyskiwaniu utraconych dóbr kultury. Muzeum Utracone prowadzi wirtualną galerię na stronie www.muzeumutracone.pl, oraz Facebooku, gdzie prezentuje fotograficzne reprodukcje malarstwa i grafiki, zdjęcia rzeźb, zbiorów archeologicznych czy rzemieślnictwa artystycznego. Projekt realizowany jest we współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie oraz Urzędem Miasta Stołecznego Warszawa.

WSTĘP BEZPŁATNY
NOWA GAZOWNIA, ul. Ewangelicka 1

 

Menu