http://nowagazownia.com.pl/wp-content/uploads/2017/02/Dziennik-z-podróży-banery-02-960x600_c.jpg

PROJEKCJA FILMU


DZIENNIK Z PODRÓŻY
reż. Piotr Stasik

24.02.2017 godz.17.30 (wstęp wolny)
czas trwania: 51 minut

Projekcja odbędzie się dzięki uprzejmości Narodowego Instytutu Audiowizualnego NinA.

„ Dziennik z podróży” (2013) to historia przyjaźni Tadeusza Rolke, 82-letniego mistrza fotografii reportażowej i 15-letniego zafascynowanego fotografią Michała.

Reżyserowi, Piotrowi Stasikowi, udało się namówić bohaterów dokumentu na udział w niepowtarzalnym filmie drogi, który jest jednocześnie happeningiem i performansem. Przez miesiąc jeżdżą starym kamperem po całej Polsce, organizując w pojeździe mobilną ciemnię. Dokumentują życie odwiedzanych miasteczek, improwizują sesje zdjęciowe i nagradzają uczestników, wręczając im, jak szybko tylko można, fotosy będące zapisem ich spotkań. Nauka fotografowania jest tylko pretekstem, by pokazać ewolucję relacji mistrz-uczeń, towarzyszącą kolejnym fotograficznym zadaniom, które Tadeusz Rolke wymyśla dla swojego towarzysza podróży.

Dziennik z podróży - banery-01

Im głębiej wchodzimy w opowiadaną historię, tym bardziej zdajemy sobie sprawę, że owo zderzenie dwóch pokoleń, rozmowy o technicznych aspektach robienia zdjęć uzupełniane opowieściami o kontekście historycznym, nie są w tym dokumencie najważniejsze. Liczy się sama droga, rozumiana dosłownie i metaforycznie. Dla Michała prywatne warsztaty z Tadeuszem Rolke to przygoda życia, spotkanie z człowiekiem będącym świadkiem – i okiem – przemian społecznych w Polsce czasu PRL-u. Dla Tadeusza to szansa podzielenia się swoją wiedzą i umiejętnościami, a także zbudowania relacji ze światem współczesnym. Rozmowy o przysłonie, kadrach i czasach naświetlania z czasem ustępują coraz bardziej osobistym wyznaniom: o związkach z kobietami, miłości, słabnącym ciele i umyśle. Film jest uniwersalną opowieścią o spotkaniu z drugim człowiekiem, a także słonecznym i nieśpiesznym obrazem Polski, dokumentem o magii i filozofii fotografowania, dojrzewaniu i odchodzących światach.

Tadeusz Rolke (ur. 1929) jest wybitnym polskim artystą fotografem. Studiował historię sztuki w Lublinie i w Warszawie. W latach 50. wyrzucony ze studiów za działalność wrogą wobec ustroju zatrudnił się w Polskich Zakładach Optycznych, gdzie zdobywał i doskonalił warsztat. Robił zdjęcia dla Świata Młodych, Przekroju, a od początku lat 70., już na emigracji, dla Sterna, Die Zeit oraz Der Spiegel. To w Niemczech powstały słynne cykle fotograficzne: Velgen, Sycylia oraz opowiadający o targu rybnym w Hamburgu Fischmarkt. Rolke jest uznawany za prekursora polskiej fotografii reportażowej. Dokumentował życie codzienne ulic Warszawy, Hamburga, Sycylii, fotografował modę i życie artystycznej bohemy. Do Polski wrócił na stałe w latach 80. W 2009 roku został uhonorowany medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Fotografie Rolkego pokazywano na licznych wystawach w kraju i za granicą oraz publikowano w poświęconych artyście albumach. W ostatnich latach ukazały się: Tadeusz Rolke. Fotografie 1944-2005, (2006), Kobieta to…(2008) oraz Tu byliśmy. Ostatnie ślady zaginionej kultury (2008).

Opis filmu pochodzi ze strony NinA, która była jego koproducentem.
Tutaj więcej: culture.pl

Menu